Choć może się to wydawać stwierdzeniem przesadnym, każdy elektronik jest w pewnym sensie fizykiem. Rzecz jasna, zakres wiedzy niezbędnej do projektowania urządzeń określonego typu zmienia się w zależności od branży, jednak pewien zasób pojęć jest wspólny dla wszystkich elektroników – mowa tutaj oczywiście o podstawach elektrotechniki, które siłą rzeczy stanowią także bazę do obliczeń i analizy każdego układu elektronicznego. Wielu początkujących daje się dość łatwo zaskoczyć pewnym zjawiskom, które tylko na pozór stanowią swego rodzaju magię – w rzeczywistości wszystkie nietypowe bądź niespodziewane zachowania układów elektronicznych dają się wyjaśnić za pomocą odpowiednich narzędzi fizyki.

Fizyka dla elektroników – czyli wyjaśnianie zjawisk

Dobry elektronik musi świadomie analizować zależności prądów, napięć, rezystancji, impedancji oraz parametrów czasowych i częstotliwościowych, obecne w projektowanym, uruchamianym, czy też naprawianym układzie elektronicznym. Bardziej doświadczeni elektronicy potrafią na podstawie niewielkiej liczby obserwacji i/lub pomiarów zdiagnozować oraz rozwiązać nawet złożone problemy. Choć doświadczenia, jak w każdym przypadku, nabiera się dzięki wieloletniej praktyce, to jednak właśnie znajomość teorii i wyczucie pewnych zagadnień matematycznych stanowi niezbędną podstawę do wszystkich działań inżynierskich.

Przystępnie wyjaśnione podstawy

Tę stronę stworzyliśmy właśnie z myślą o nauce podstaw elektroniki – w kolejnych artykułach przedstawiamy najważniejsze informacje na temat poszczególnych pojęć elektrotechnicznych, elementów elektronicznych oraz ważniejszych układów i zagadnień praktycznych. Zamiast „suchej” teorii postawiliśmy na praktyczne aspekty wszystkich poruszonych tematów, a zakres informacji obejmuje nie tylko pojęcia klasycznej elektrotechniki – zajmiemy się bowiem nawet tak wąskimi zagadnieniami, jak scalone odbiorniki bliskiej podczerwieni, chętnie stosowane m.in. w układach zdalnego sterowania. Wierzymy, że obrazowy, przystępny sposób prezentacji opisanych zagadnień przypadnie Ci do gustu i przekona Cię, że warto potraktować elektronikę nie tylko jako ważną i trudną dziedzinę, ale także jako wciągające hobby, a może nawet… przyszłą pracę!