Niegdyś jedyną formą zdobywania wiedzy były kursy stacjonarne (w postaci zajęć warsztatowych) lub ewentualnie kursy korespondencyjne. Nie wszyscy pasjonaci mają jednak ochotę na planowanie w swoim harmonogramie dojazdów na zajęcia prowadzone stacjonarnie – oferta takich kursów jest zresztą ograniczona przede wszystkim do większych ośrodków miejskich. Z tego względu ogromną popularnością na całym świecie cieszą się platformy elektroniczne do nauki on-line. Jak zawsze w ślad za popytem rośnie również podaż, a więc liczba dostępnych zajęć prowadzonych przez internet wzrosła w ostatnich latach wręcz niewyobrażalnie. W naszym artykule wskazujemy najważniejsze zalety kursów on-line, a także warte uwagi, najpopularniejsze platformy elektroniczne do nauki elektroniki czy też programowania.

Dlaczego warto uczyć się przez Internet?

Największą zaletą kursów elektroniki on-line jest pełna swoboda zarówno pod względem tempa nauki, jak i jej pory. Jeśli chcesz realizować kolejne lekcje/wykłady/zajęcia w środku nocy, bo akurat wtedy najlepiej się koncentrujesz, masz taką możliwość. Co więcej, w każdej chwili możesz powrócić do zrealizowanej już lekcji, jeśli znalazło się w niej coś trudniejszego. Nauka elektroniki przez internet sprawia, że znika jakakolwiek trema – to świetne rozwiązanie dla osób trochę nieśmiałych, które obecność innych kursantów w grupie mogłaby peszyć. Nie oznacza to wcale, że realizacja kursów online całkowicie wyklucza współpracę w grupie – wręcz przeciwnie, na wielu platformach do nauki można napisać z pytaniem do prowadzącego albo też udzielać się na forum dyskusyjnym, działającym w obrębie serwisu (a fora takie są najczęściej bardzo aktywne). Nie możemy pominąć także jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii, jaką są koszty. Nauka elektroniki i programowania przez Internet jest w większości przypadków znacznie tańsza, niż kursy stacjonarne, biorąc pod uwagę fakt całkowitej eliminacji np. kosztów dojazdów na zajęcia.

Lider wśród polskich kursów elektroniki – FORBOT

Nie dysponujemy wprawdzie żadnymi badaniami statystycznymi na ten temat, ale obracając się w branży elektroniki przez cały czas natrafiamy na osoby, które swoją przygodę z elektroniką zaczynają lub zaczynały z FORBOT. Ta polska platforma do nauki elektroniki on-line powstała kilka lat temu na bazie bloga i rozwinęła się w naprawdę potężny serwis, w którym osoby zainteresowane elektroniką, robotyką czy też programowaniem znajdą prawdziwą kopalnię wiedzy. W chwili pisania tego artykułu w serwisie dostępnych było 14 kursów elektroniki, podzielonych na grupy tematyczne i obejmujących zakres wiedzy od całkowitych podstaw, poprzez materiały dla średniozaawansowanych elektroników, aż po zaawansowane szkolenia z takich tematów, jak FPGA czy programowanie mikrokontrolerów STM32. To jednak nie koniec – wśród kursów elektroniki on-line w FORBOT znajdziemy również materiały do nauki Arduino, robotyki czy Raspberry Pi. Materiały są w zdecydowanej większości darmowe. Dodatkowo twórcy platformy FORBOT oferują sprzedaż zestawów elementów, książek i innych materiałów pomocniczych. Trudno oszacować liczbę elektroników, którzy znaleźli się na rynku dzięki kursom elektroniki realizowanym właśnie na tej platformie on-line, możemy jednak oprzeć się na innym dowodzie skuteczności, którym chwali się FORBOT: ankietą, w której spośród 1100 uczestników kursów aż 97% zadeklarowało, że poleciłoby tę platformę do nauki elektroniki znajomym. Niezaprzeczalnym atutem kursów jest zresztą fakt, że są one dostępne w języku polskim. Za zaletę platformy należy uznać także jej formę zbliżoną do tradycyjnego bloga, a więc w pełni naturalną i przyjazną nawet dla początkujących użytkowników.

Edukacyjna potęga na świecie, czyli Udemy

Udemy to platforma do nauki on-line, w której znajdziemy materiały na praktycznie dowolny temat – przede wszystkim z takich dziedzin, jak biznes, projektowanie, fotografia, ale także szczególnie interesujące nas w tym momencie: programowanie, IT czy elektronika. Choć ta ostatnia nie została wskazana w głównym menu, to po wpisaniu w wyszukiwarkę ogólnej frazy „electronics” otrzymujemy 128, w większości naprawdę dobrze ocenianych szkoleń on-line z elektroniki, PCB, Arduino czy robotyki. Wszystkie materiały dostępne są w języku angielskim oraz – uwaga – płatne. Oczywiście na całym Udemy znajduje się znacznie więcej kursów do nauki elektroniki on-line – znaleźliśmy ich odpowiednio: 340 dla frazy Arduino, 56 – dla PCB, 159 – dla Raspberry. Ciekawie prezentuje się też oferta kursów do nauki programów dla elektroników: fraza Eagle PCB zwraca nam 78 wyników, a Altium Designer – 15. Trzeba jednak przyznać, że niektóre z tych tematów trafiają raczej do węższej grupy pasjonatów lub specjalistów. Znacznie więcej znajdziemy na Udemy kursów do nauki programowania on-line. Każdy kurs został zaprezentowany na osobnej karcie – dzięki temu jeszcze przed zakupem dowiesz się m.in. czego nauczysz się z danych materiałów, poznasz wstępne wymagania (zarówno dotyczące umiejętności niezbędnych do realizacji kursu, jak i wyposażenia sprzętowego), a także przeczytasz obszerniejszy opis i (co najważniejsze) opinie innych użytkowników.

Niedoceniany, ale wart uwagi – YouTube

Platform do nauki programowania on-line, a także internetowych kursów elektroniki znajdziesz w sieci sporo. Swoje platformy stworzyły m.in. takie tuzy edukacji, jak MIT czy Harvard. Jeśli jednak poszukujesz nie całościowego kursu, a rozwiązania konkretnych problemów z pomocą może przyjść Ci… YouTube. Ten popularny, darmowy serwis z filmami zawiera – obok treści rozrywkowych – również ogromną liczbę nagrań, kursów czy tutoriali od pasjonatów i profesjonalistów z całego świata, którzy dzielą się swoją wiedzą z subskrybentami kanałów. Z YouTube możesz uczyć się elektroniki, programowania, obsługi urządzeń oraz rozwiązywania wybranych problemów z zakresu programowania. Znajdziesz tu poradniki dotyczące lutowania, wykonywania pomiarów różnych wartości elektronicznych przy pomocy multimetru czy oscyloskopu. Jeśli przed rozpoczęciem nauki elektroniki on-line chcesz wyposażyć swój warsztat w dobrej jakości sprzęt, poszukaj w serwisie recenzji oraz filmów typu „unboxing”, w których zobaczysz zarówno samo urządzenie i zestaw, z którym jest ono dostarczane, jak i prześledzisz pierwsze kroki związane z jego uruchomieniem. Tego typu analizy okażą się przydatne na przykład, gdy rozpoczynasz swoją przygodę z drukiem 3D, jak i samodzielnym wykonywaniem płytek drukowanych.

Podsumowanie

W naszym artykule omówiliśmy dwie ciekawe platformy do nauki elektroniki i programowania on-line – polski FORBOT oraz międzynarodową Udemy. Pierwsza z nich zawiera przede wszystkim darmowe treści do nauki on-line (do których można dokupić odpowiednie zestawy elementów i materiały edukacyjne) i prowadzona jest w całości w języku polskim. Kursy elektroniki FORBOT stworzone zostały z myślą o użytkownikach o bardzo zróżnicowanym doświadczeniu, od całkowicie początkujących, po bardziej zaawansowanych. Na platformie Udemy natomiast publikowane są kursy płatne, dotyczące bardzo szerokiego zakresu wiedzy, nie tylko z samej elektroniki czy programowania, ale także np. obsługi programów do projektowania układów elektronicznych. Natomiast w przypadku konkretnych problemów z jakimś zagadnieniem, warto sięgnąć do platformy YouTube, na której pasjonaci i profesjonaliści chętnie dzielą się wiedzą z użytkownikami.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.