image
image

Poznawanie nowej dziedziny wiedzy lub umiejętności zawsze wymaga dużej dozy motywacji oraz staranności. Dotyczy to każdego zajęcia, zarówno gry na instrumentach czy tańca, jak i nauk ścisłych i technicznych. W tym ostatnim przypadku sprawa jest jednak skomplikowana z jeszcze jednego względu; technika wymaga ciągłego podążania za nowościami. Aby móc sprawnie poruszać się w intensywnie rozwijanych obszarach wiedzy, trzeba posiąść ponadto solidne podstawy teoretyczne. Nie inaczej jest w elektronice – tutaj nie da się uciec od pewnej dawki podstawowej fizyki, która rządzi działaniem każdego układu elektronicznego, począwszy od latarki, a skończywszy na kontrolerze lotu samolotu pasażerskiego. Niezależnie od stopnia skomplikowania i przeznaczenia, każde urządzenie elektroniczne korzysta z pewnego zestawu podstawowych podzespołów oraz cegiełek w postaci elementarnych bloków funkcjonalnych (obwodów czy też układów elektronicznych).

canvas

Niezbędna wiedza w pigułce

Jeżeli chcesz bezboleśnie zacząć swoją przygodę z elektroniką, to doskonale trafiłeś – tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje przedstawione w przystępnej i uniwersalnej formie. Rozpoczniemy od opisu podstawowych pojęć (napięcia, prądu i rezystancji) oraz praw, które je ze sobą nierozerwalnie wiążą (Ohma i Kirchoffa). Następnie przestawimy elementarne podzespoły elektroniczne – zarówno pasywne (rezystory, kondensatory i cewki), jak i aktywne, czyli półprzewodnikowe (diody, tranzystory i wybrane układy scalone). 

Teoria i praktyka

Oprócz opisów budowy oraz parametrów technicznych wskażemy także szereg praktycznych aspektów dotyczących stosowania tych elementów w praktyce, jak i najważniejszych wytycznych do prawidłowego ich użycia. Co bardzo ważne, materiały przedstawione na naszej stronie nie stanowią jednolitego kursu elektroniki, ale swego rodzaju kompendium podstawowych pojęć i zasad. Jeżeli pierwsze elektroniczne kroki masz dopiero przed sobą, sugerujemy zapoznanie się z całością materiałów w domyślnej kolejności; nic nie stoi na przeszkodzie, abyś korzystał z nich w dowolny sposób, zawsze wtedy, gdy będziesz tego potrzebował, wybierając dokładnie to, co jest Ci w danym momencie potrzebne.