Jak działa kontaktron i co warto o nim wiedzieć? Jakie jest najczęstsze zastosowanie tego elementu stykowego?

Czujnik kontaktronowy – co to jest i do czego można go wykorzystać? Podstawowe informacje o kontaktronie w pigułce.

Odpowiedź na pytanie co to jest kontaktron w zasadzie jest bardzo prosta. Najczęściej jest to niewielkich rozmiarów szklana rurka w kształcie tulejki. Na obu końcach znajdują się dwa wyprowadzenia, czyli szczelnie zatopione druciki. Do wspomnianych wyprowadzeń zamocowane są blaszki ferromagnetyczne, które znajdują się w pozycji rozwartej. W momencie gdy zbliżymy do nich elektromagnes lub zwykły magnes, który wytworzy odpowiednio silne pole magnetyczne, wówczas powierzchnia robocza blaszek zwiera się. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest zamknięcie obwodu. Co ciekawe, w sytuacji, w której siła oddziaływania pola elektromagnetycznego osłabnie do odpowiedniego poziomu lub spadnie do zera, blaszki ferromagnetyczne przestaną się zwierać i obwód ponownie zostanie otwarty. Więcej ciekawych informacji o elementach stykowych można przeczytać w tym artykule.

Kontaktron – do czego służy i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Ze względu na swoją konstrukcją i sposób działania, kontaktron jest wykorzystywany na szeroką skalę w różnego rodzaju systemach alarmowych. Jest swego rodzaju czujką, którą można zamontować na drzwiach lub oknach, wraz ze stałym magnesem. W momencie otwarcia drzwi lub okna obwód zostaje otwarty ze względu na brak oddziaływania pola magnetycznego. W takiej sytuacji kontaktron natychmiast przesyła informację do centrali o nieautoryzowanym wtargnięciu. Centrala z kolei podejmuje wcześniej zaprogramowane czynności, takie jak włączenie alarmu czy wysłanie wiadomości dotyczącej wtargnięcia. Co jeszcze warto wiedzieć o tym elemencie elektronicznym?

  • Nierzadko kontaktrony wykorzystywane w systemach alarmowych są wyposażone w dodatkowe przewody. Jaki jest tego cel? Przede wszystkim uniemożliwienie rozróżnienia stanu styków, które mogłoby spowodować dezaktywację alarmu. Kontaktrony wraz z magnesem są elementem systemu alarmowego zabezpieczającego m.in. domy, mieszkania, a także biura, różnego rodzaju magazyny, fabryki i inne pomieszczenia wymagające dodatkowej ochrony.
  • Do czego jeszcze służy kontaktron? Ten element znajduje również zastosowanie w licznikach rowerowych. Na jedną ze szprych na stałe montuje się magnes, który wytwarza pole elektromagnetyczne. Z kolei kontaktron jest bezpiecznie zamontowany np. na ramie roweru. Zasada działania liczników tego typu opiera się o liczbę pełnych obrotów koła.

O czym warto pamiętać montując kontaktron? Przede wszystkim o bezpieczeństwie tego elementu. Szklane rurki nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne i choć są znajdują się w solidnych obudowach, to i tak należy traktować je ostrożnie.

Jakie są rodzaje kontaktronów?

Podstawowe kontaktrony są wyposażone w tak zwane dwa styki normalnie otwarte, czyli NO. Oczywiście na rynku można znaleźć inne wersje tego elementu elektronicznego. Czym różnią się od siebie? Przede wszystkim liczbą i rodzajem styków.

  • Dużą popularnością cieszą się modele wyposażone w tak zwane styki przełączne, czyli NO – normalnie otwarte i NC, czyli normalnie zamknięte.
  • Niektóre kontaktrony są wyposażone w trzy styki. Jeden z nich jest normalnie zamknięty, drugi normalnie otwarty, a trzeci to styk wspólny oznaczony jako COM.

Bez względu na rodzaj i liczbę styków, wszystkie kontaktrony łączy jedna, a w zasadzie dwie cechy. Pierwszą z nich jest możliwość przyjęcia niedużego obciążenia prądowego. Z kolei druga dotyczy niskiej wytrzymałości napięciowej. Nieprawidłowe podłączenie opisywanego elementu elektronicznego może doprowadzić do całkowitego stopienia styków i trwałego uszkodzenia kontaktronu. Co ciekawe, takimi samymi właściwościami, a ściślej rzecz ujmując ograniczeniami charakteryzują się przekaźniki kontaktronowe. Te elementy elektroniczne są wykorzystywane m.in. do przełączania obwodów działających z niewielkim natężeniem i napięciem.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.