Ogrzewanie podczerwienią to coraz popularniejszy sposób dogrzewania domów, mieszkań i innych obiektów użytkowych.

Sprawdź, jak działają grzejniki na podczerwień, jakie są ich zalety w stosunku do tradycyjnych metod ogrzewania i kiedy stosować ogrzewanie podczerwienią.

Co to podczerwień?

Podczerwień (promieniowanie podczerwone, także IR – z języka angielskiego infrared) to jedna z form promieniowania elektromagnetycznego. Fale promieniowania podczerwonego są dłuższe niż w przypadku światła widzialnego (od około 700 nm do mniej więcej milimetra). Podczerwień jest niewidoczna dla ludzkiego oka (bez odpowiednich narzędzi, takich jak kamery termowizyjne), ale widzą w niej niektóre zwierzęta, na przykład węże.

Jak działa podczerwień i ogrzewanie podczerwienią?

Ludzie nie są w stanie zobaczyć podczerwieni, jednak odbierają ją za pomocą innych zmysłów – jako ciepło. Dobrym przykładem naturalnego źródła ogrzewania podczerwienią jest światło słoneczne: przenika ono obiekty i nagrzewa je poprzez zwiększenie energii kinetycznej cząstek, które pochłoną promieniowanie. Dzieje się to bez konieczności podgrzewania znajdującego się wokół powietrza, ponieważ nie stanowi ono bariery dla fal elektromagnetycznych o tej długości. Promienniki podczerwieni i inne urządzenia wykorzystujące do grzania promieniowanie podczerwone działają dokładnie na tej samej zasadzie, co ciepło ze Słońca. Dlatego uważa się, że ogrzewanie podczerwienią to jeden z najbardziej naturalnych i korzystnych dla zdrowia sposobów zapewniania komfortu termicznego.

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień są wyposażone w specjalne lampy zasilane elektrycznie, które emitują promieniowanie podczerwone o odpowiedniej częstotliwości i natężeniu. Dzięki temu możliwe jest bezpośrednie ogrzewanie obiektów (na przykład ludzkiego ciała) bez konieczności uprzedniego rozgrzania powietrza w pomieszczeniu, co ma miejsce na przykład w przypadku tradycyjnych grzejników konwekcyjnych. Grzejniki na podczerwień mogą występować w formie stojących albo wiszących promienników, a także paneli na ścianę lub sufit czy wolnostojących modułów grzejnikowych. Stosuje się też ogrzewanie podłogowe na podczerwień w formie mat lub przewodów grzewczych.

Zalety ogrzewania podczerwienią

Zdrowe, przyjemne i naturalne ciepło

Ciepło pochodzące z grzejników na podczerwień jest odczuwalne tak samo, jak to pochodzące ze Słońca, co sprawia, że korzystanie z tego sposobu ogrzewania jest bardzo komfortowe. Dzięki swoim właściwościom, ogrzewanie podczerwienią nie powoduje przesuszania powietrza oraz jego nadmiernej cyrkulacji czy wzbijania się kurzu. Dlatego ta metoda grzania jest wyjątkowo przyjazna dla alergików, astmatyków, osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi.

Ekonomiczne ogrzewanie podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią podgrzewa bezpośrednio osoby i przedmioty, a nie pośrednio poprzez znajdujące się w pomieszczeniu powietrze. Dzięki temu osiągnięcie komfortu termicznego jest możliwe znacznie szybciej i przy zużyciu mniejszej ilości energii niż w przypadku wielu innych metod grzania, co przekłada się na niższy koszt ogrzewania podczerwienią.

Grzanie przyjazne dla środowiska

Ogrzewanie podczerwienią nie generuje odpadów ani emisji szkodliwych substancji, dzięki czemu jest bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Jeszcze bardziej ekologiczną opcją jest połączenie ogrzewania podczerwienią z fotowoltaiką, która pozwoli na zasilenie instalacji grzewczej zieloną energią ze Słońca.

Łatwa obsługa i komfortowe użytkowanie

Po uruchomieniu grzejnika, ciepło z podczerwieni zaczyna być odczuwalne właściwie natychmiast. Użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne, a wiele urządzeń jest wyposażonych w zaawansowaną elektronikę umożliwiającą integrację z zewnętrznymi termostatami lub centralą automatyki. Ponadto grzejniki na podczerwień nie wymagają konserwacji czy składowania opału, przez co są niemal bezobsługowe.

Kiedy wybrać ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie na podczerwień to świetna alternatywa dla innych metod ogrzewania elektrycznego, na przykład w budynkach pasywnych, domach z instalacją fotowoltaicznych czy domkach letniskowych. Doskonale sprawdzi się również jako sposób na zapewnienie dodatkowego źródła ciepła w łazience, garażu czy pokoju dziecięcym. Ponadto grzejniki na podczerwień w formie promienników czy parasoli grzewczych można wykorzystać także poza budynkami, na przykład w ogródkach restauracyjnych, altanach czy na tarasie.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.